Štát sa ale snaží predchádzať pracovným úrazom nariadenými školeniami o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Ale povedzme si narovinu, koľkí zamestnávatelia organizujú takéto školenia pravidelne? Koľkí z nich zabezpečia pracovné miesto tak, aby zodpovedalo požiadavkám BOZP? A koľkí zamestnanci sa ho zúčastnia a berú na vedomie?
Známy pracuje v technickej výrobe, kde je dôraz na bezpečnosť pri práci prvoradá. A myslíte si, že ho striktne dodržiava? Hocikedy sa stane, že príde s obitou hlavou. Vtedy sa ho vždy opýtam, kde mal v tom čase prilbu? Alebo už bol xy-krát vyberať čiastočky materiálu, ktoré sa mu zapichli do oka. Kde boli v tom čase pracovné okuliare??? Prípadne spálenina na ruke z "odskočenia" zo zváračky. Vždy sa to opýtam, či ochranný odev bol na dovolenke. A viete čo mi odpovedal? Že si pripadá hlúpo v prilbe a v okuliaroch a v dlhých rukávoch a rukaviciach sa mu nedá pracovať... No, kto chce kam...
A keď sme už pri tých pracovných úrazoch - bližšia špecifikácia:
Čo je a čo nie je pracovný úraz
Aby poškodenie zdravia alebo smrť boli pracovným úrazom, musia sa stať zamestnancovi v pracovnom pomere (§ 195 Zákonníka práce) a musia vzniknúť nezávisle od vôle zamestnanca krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri:
- plnení pracovných povinností (§ 220 ods. 1 Zákonníka práce) vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu,
- inej činnosti vykonávanej na príkaz zamestnávateľa,
- činnosti, ktorá je predmetom pracovnej cesty,
- úkonoch potrebných na výkon práce (§ 220 ods. 2 Zákonníka práce),
- úkonoch potrebných pred začiatkom práce, zvyčajných počas práce alebo nevyhnutných po jej skončení,
- vyšetrení v zdravotníckom zariadení vykonávanom na pokyn zamestnávateľa alebo pri ošetrení pri prvej pomoci a pri ceste na ne a späť (§ 220 ods. 2 Zákonníka práce) alebo
- plnení pracovných úloh (§ 220 ods. 3 Zákonníka práce).
Pracovným úrazom je aj služobný úraz štátnych zamestnancov, vojakov, policajtov, hasičov, colníkov, príslušníkov Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Horskej záchrannej služby v štátnozamestnaneckom alebo služobnom pomere podľa osobitných zákonov.
Inak, i taký rekondičný pobyt patrí do BOZP a viac si môžete prečítať tu:
Aktuálne zmeny v bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci po 1. júli 2013 - Rekondičný pobyt
Komentáre
mata
ale ved verit nemusis