Kámoška, hovorme jej Kamila, nastúpila do potravín asi koncom januára tohto roku. Pracovalo sa jej fajn, až kým...jedného aprílového dňa nedošla SOI (Slovenská obchodná inšpekcia) na kontrolu. Všetko bolo OK, až po moment, keď v potravinách nastal obedňajší "náprask" a Kamila nevedela, kam skôr skočiť a koho skôr obslúžiť. I stalo sa to, že v tom tempe zabudla odtrhnúť zaplativšiemu zákazníkovi bloček z pokladne. Orlí zrak inšpektorky to akurát zočil a bum! Pokuta na svete! Tak pekne - krásne spísala s Kamilou zápisnicu a bolo, Kamila podpísala a bolo.
Pýtam sa jej, že čo nasledovalo a ona mi na to, že nič. Ako to? - pýtam sa. No, že čakala hneď telefonát od zamestnávateľa, že v lepšom prípade, si ju pozýva na koberček, v horšom (nakoľko bola ešte v skúšobnej dobe) buchne za ňou dverami. Ale ani jedno sa nestalo. Chvíľu bol kľud, nikto nič. Až došlo na výplatný termín a Kamilka čakala na výplatu v pondelok, v utorok, stredu. Vo štvrtok už začala šípiť, že niečo nie je v poriadku. Tak si zavolala na podnik a tam jej bolo povedané, že Kamilka pekne-krásne výplatu nedostane, lebo jej bola kvôli pokute SOI zadržaná na jeden mesiac! Pozrela som ironicky na ňu, že čo to plieska, ako jej môže zamestnávateľ zadržať výplatu. Ona na mňa iba pozerala a bolo jasné, že keby mi neukázala výpisy z účtu, tak by som jej ani neverila.
Predstavte si, ona fakt nedostala výplatu za apríl! Na bankovom účte ani smradu po výplate. Mne sa normálne ešte teraz, keď to opisujem, nechce veriť, no bohužiaľ to bolo tak. Pomaly mesačné naťahovanie na úradoch, polícii, atď. Májová výplata jej ale prišla normálne, včas a v plnej sume. Pýtala som sa jej teda, že ako to potom riešila. Tak, že si ešte zavolala na SOI a inšpektorka jej povedala, že tá pokuta nepatrí jej osobne, ale pokuta bola udelená zamestnávateľovi, čiže podniku.
Kamila bola teda po tejto informácii za zamestnávateľom, že čo to sú za móresy a predstav si - hovorí mi - ani obočím nepohol! Tak Kamilka podala trestné oznámenie a následne bolo vytýčené súdne pojednávanie, ktoré Kamila vyhrala. Chválabohu. A predstavte si, týmto prípadom sa spustila lavína.... Pán šéf je dnes obvinený z rôznych "špekulácií" a už dávno nie je šéfom. Kamila ostala v podniku pracovať, zmenilo sa vedenie, výplata chodí načas a v dohodnutej výške a ona si už dáva pozor, aby už viac nezabudla odtrhnúť bloček z pokladne a dať ho zákazníkovi.
Inak, súdnym jednaním sa zistilo, že na zadržanie výplaty nemal zamestnávateľ žiadne právo. Existuje však výnimka, a to, ak dáte výpoveď z práce, beží vám výpovedná lehota a vy sa ju rozhodnete ignorovať a viac po podaní výpovede do práce už neprídete. Vtedy má zamestnávateľ právo, ale aby som to vyjadrila právne, teda:
Zákonník práce č. 311/2001 Z. z., §62 (8):
Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Ale aby som sa vrátila k riešeniu tohto problému: Tým, že Kamila pri nástupe podpísala hmotnú zodpovednosť, mala mať určite zamestnávateľom zrazenú nejakú finančnú časť z výplaty za pokutu, ktorá bola udelená na jej prevádzke a ktorú ona sama podpísala.
Ak sa vám stalo niečo podobne, prípadne to isté, odkazujem na to tento paragraf:
Zákonník práce č. 311/2001 Z.z.
Zrážky zo mzdy a poradie zrážok
§ 131
(1) Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c) peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 4
Komentáre
Neplatil na nu nahodou bod 2c?
no ano,
prosim o radu