GoldSun

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Sprevádzam na ošetrenie otca.

Nevlastného!


Takže. Včera som spomínala, že čítam rôzne personálne otázky a dozvedám sa nové veci. Dnes zreprodukujem personálny prípad, ktorý ma najviac zaujal. A aj tak trochu zarazil. Dotyčných "aktérov" si dnes aj konkrétne pomenujem. Tak napríklad. Jožko Fazuľka a Zuzka Hrášková.

Jožko Fazuľka je povedzme päťdesiatnik, otec dcéry Zuzky Hráškovej. Nevlastnej.  Zuzka, slobodná, zamestnaná čašníčka. Jedného dňa Jožko náhle ochorel, tak sa rozhodol, že teda zájde za lekárom. Nakoľko usúdil, že v jeho momentálnom zdravotnom rozpoložení to sám nezvládne, zavolal si "na pomoc" svoju dcéru Zuzku, aby ho teda sprevádzala na ošetrenie. Zuzka zavolala do práce, že si v ten deň berie "paragraf" a ide s otcom na ošetrenie. Aj tak bolo. Jožko dostal lieky a nariadenú liečbu.
Na druhý deň ráno sa Zuzka ako obvykle prišla do práce aj s vypísaným paragrafom. Odovzdala ho šéfovej a tá za malú chvíľu Zuzke oznámila, že jej ho nemôže uznať, pretože na vypísanom a lekárom potvrdenom lístku ošetrenia člena rodiny sa nezhodovali priezviská a že akú má šéfová záruku, že je pán Jozef Fazuľka naozaj jej otcom!

Verte, či nie, ja som normálne nechápala, že aj takého veci sa dejú...

Zuzke by som teda odporúčala toto:

Podľa § 141 Zákonníka práce zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy v prípade sprevádzania rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie.
Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Za rodinného príslušníka sa podľa Zákonníka práce považujú aj rodičia a keďže Zákonník práce nerozlišuje, či ide o pokrvných príbuzných, preto zamestnancovi vzniká nárok na preplatenie náhrady mzdy za deň (dni), v ktorých sprevádzal svojho nevlastného otca na vyšetrení. Zamestnávateľ nemá právo požadovať doklad o príbuzenskom vzťahu s nevlastným otcom aj napriek tomu, že nemá rovnaké priezvisko ako zamestnanec.

Zákonník práce | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014