GoldSun

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Môj partner umrel. Mám právo na vdovské???

Trochu morbídna téma, ja viem, ale aj to je život a aj takáto situácia je jeho súčasťou. Takže, dnes sa pozriem na takýto prípad z pohľadu Zákonníka práce.


Alojz P. bol zamestnaný ako pracovník v strojárskej výrobe nepretržite asi 20 rokov. V domácnosti žil spolu so svojou družkou Alenou K. a ich dvomi spoločnými deťmi vyše 15 rokov. Jedného dňa mal Alojz tragickú dopravnú nehodu. Smutné, ale reálne. V sociálnom ponímaní smrťou zamestnanca nastáva otázka, či má pozostalý nárok na vdovský či vdovecký dôchodok.  Pani Alena však v tomto prípade ťahá za kratší koniec, nakoľko s Alojzom neboli manželia, čiže podľa zákona nemá nárok na vdovský dôchodok.

Nárok na vdovský/vdovecký dôchodok vzniká pozostalému, ak sú splnené určité podmienky. Jednou zo základných podmienok je manželstvo. Medzi ďalšie sa radia napríklad počet odpracovaných rokov, resp. dostatočný počet platenia dôchodkového poistenia a iné. 

Ale aby som sa vrátila naspäť k príbehu pani Aleny. Ak by pani Alena bola manželkou pána
Alojza, vzťahoval by sa ňu

Zákon o sociálnom poistení č. 461/2003 Z.z. §74 (1): Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý:

a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku alebo mal nárok na predčasný starobný dôchodok
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok
c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania

Zákonník práce | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014