GoldSun

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Výpoveď si drieme v šéfovej zásuvke...

Platná alebo nie?



Zvyknem čítať všelijaké zamestnanecké a personálne poradne na všelijakých stránkach a dozvedám sa, ako sa veci majú. Zaujímajú ma prípady obyčajných ľudí-zamestnancov a veci, s ktorými si nevedia dať rady. Nikdy neviem, kedy sa to zíde aj mne. ;)

Tak napríklad - nedávno som čítala jednu otázku, lepšie povedané personálny mini príbeh, v ktorom autor otázky opisuje situáciu, ktorá sa mu stala v práci. Jednoducho podal v robote výpoveď. Šéf mu výpoveď nepodpísal a odložil do zásuvky svojho písacieho stola. Tá ležala v zásuvke viac ako mesiac. Dotyčný pán ale teraz nevie, v akej je pozícii. Či je výpoveď platná a či mu vôbec plynie nejaká výpovedná doba.

Keď som sa nad tým zamyslela (nakoľko odpoveď na jeho otázku ešte nebola daná), taká výpoveď to je vám hotový proces. Tak snáď na začiatok - odkazuje na to tento zákon: č. 311/2001 §59:

(1) Pracovný pomer možno skončiť
a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

(3) Pracovný pomer cudzinca alebo osoby bez štátnej príslušnosti, ak k jeho skončeniu nedošlo už iným spôsobom, sa skončí dňom, ktorým
a) sa má skončiť jeho pobyt na území Slovenskej republiky podľa vykonateľného rozhodnutia o odňatí povolenia na pobyt,
b) nadobudne právoplatnosť rozsudok ukladajúci tejto osobe trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky,
c) uplynula doba, na ktorú bolo vydané povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky.

(4) Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca.


Zamyslela som sa nad tým, prečo mu zamestnávateľ nepodpísal výpoveď. Možno z nejakých organizačných dôvodov, možno preto, že bol fakt dobrý zamestnanec a on ho nechcel stratiť. Čistá hypotéza. A následne ma napadlo, čo ten zamestnávateľ z toho má, že znechutil zamestnancovi jednak seba a jednak jeho prácu tým, že to šmaril iba tak bez odozvy do šuplíka.

Keď podávate výpoveď, je dôležité, aby ste mali v rukách doklad o prevzatí, potvrdení, odoslaní, atď.  Ak sa dohodnete zo zamestnávateľom na skončení pracovného pomeru dohodou, neplynie vám žiadna výpovedná lehota, nemáte nárok na odstupné a pracovný pomer končí dňom uvedeným v písomnom skončení pracovného pomeru.

Čo však, ak vám zamestnávateľ výpoveď nepodpíše? V takomto prípade je najlepšie doručiť výpoveď do spoločnosti písomne a poštou (samozrejme doporučene, aby ste mali v rukách podací lístok a bolo to zaevidované v došlej pošte spoločnosti), prípadne zájsť na personálne oddelenie a dať si jednu kópiu výpovede opečiatkovať.
Tým pádom vám začína plynúť výpovedná lehota od 1. dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom ste výpoveď dostali. Čiže, ak podáte výpoveď 25. septembra, výpovedná lehota vám začína plynúť od 1. októbra. Výpovedná doba je štandardne 2 mesiace, v špecifických prípadoch  - myslím, že asi od určitého počtu odpracovaných rokov - 3 mesiace.  Vzniká tak aj nárok na odstupné.

Čiže, aby som to tak hypoteticky uzavrela, dotyčný pán (keďže sa nič o doklade nespomína) má bohužiaľ tú výpoveď neplatnú a tým, že čakal ďalší mesiac na podpísanie, akoby sa nebolo nič stalo a výpovedná doba mu neplynie. Začne, až keď ju opätovne doručí zamestnávateľovi.

Summa summarum: všetko si radšej dajte vždy podpísať, opečiatkovať, zaregistrovať.  :))

Zákonník práce | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014